Czy ozonowanie zabija wirusy

Ozonowanie – co to jest? Ozonowanie to zabieg, który pomaga się rozprawić z wieloma uciążliwymi sytuacjami takimi jak kompleksowa dezynfekcja pomieszczeń, chęć usunięcie brzydkich zapachów czy konieczność pozbycia się pleśni. Zabieg ten polega na wprowadzeniu do pomieszczenia ozonu, czyli cząsteczki tlenu złożonej z trzech atomów (O3). W przeciwieństwie do tlenu, którym na co dzień oddychamy i który jest stabilny, ozon jest bardzo reaktywny. Wynika to z tego, iż trzeci atom tlenu wchodzący w jego skład ma tendencję do odłączania się i reagowania z innymi związkami – rozbija on jedne substancje i tworzy inne. Sprawia to, że ozonowanie jest niezwykle skuteczne, ponieważ działa szybko i niezawodnie.

W jakich sytuacjach warto podjąć się ozonowania?

Ze względu na dużą dostępność oraz wysoką skuteczność, ozonowanie jest częstym wyborem w wielu sytuacjach związanych z potrzebą oczyszczenia przestrzeni. W mieszkaniach jest stosowany najczęściej w celu usunięcia przykrych zapachów (np. stęchlizna), ponieważ rozbija cząsteczki substancji za nie odpowiedzialnych. Z tego tytułu ozonowanie jest zabiegiem często przeprowadzanym w starych kamienicach (które mają tendencje do zawilgacania) czy w pomieszczeniach, w których palono papierosy, ale również bezpośrednio po remontach, po których w powietrzu unosić się może nieprzyjemna woń chemikaliów. Ozonowanie jest również dobrym wyjściem w wypadku bardziej drastycznych sytuacji, takich jak pożar – szybko upora się z gryzącym w gardło zapachem spalenizny.

Ozon świetnie radzi sobie także z eliminowaniem roztoczy, jest więc dobrą opcją dla alergików. Co więcej, w odpowiednich stężeniach środek ten poradzi sobie również z molami, mrówkami, pchłami czy karaluchami, uwalniając lokatorów od nieproszonych gości.

Czy ozonowanie zabija wirusy?

Ozon niszczy drobnoustroje – wynika to z tego, że zachowuje się jak powietrze, a więc dociera w te same miejsca (np. wszelkie drobne szczeliny czy przewody wentylacyjne). Przeprowadzone prawidłowo i z użyciem odpowiedniej dawki daje gwarancję pozbycia się żywych bakterii, grzybów czy wirusów. Tak – dezynfekcja z użyciem ozonu jest w stanie pokonać nawet wirusy! Wynika to z faktu, że jej skuteczność jest wyższa od oczyszczania powietrza za pomocą promieniowania UV czy filtrów HEPA. Ozonowanie danego pomieszczenia sprawia więc, że szanse na zarażenie się wirusem, który był być w nim obecny, są niezwykle niskie, procedura zapewnia bowiem do 99% skuteczności.

Większość wysiłków badawczych dotyczących wirusobójczych skutków działania ozonu koncentrowała się na skłonności ozonu do rozbijania cząsteczek lipidowych w miejscach o konfiguracji wielu wiązań, co doprowadziło do wniosku, że po ozonowej fragmentacji otoczki lipidowej wirusa jego rdzeń DNA lub RNA nie może przetrwać. Zaobserwowano również, że tzw. „nagie wirusy”, czyli nieposiadające otoczki, również nie mają ochrony przed stresem oksydacyjnym, a więc również nie są w stanie przetrwać procesu ozonowania – twierdzenia te zostały udowodnione naukowo.

Nic więc dziwnego, że ozonowanie jest bardzo popularne również w szpitalach, przychodniach oraz punktach pobrań, które są miejscami wymagającymi sterylności.

O czym należy pamiętać?

Decydując się na ozonowanie pomieszczenia trzeba pamiętać przede wszystkim o zatrudnieniu profesjonalnie zajmującej się tym firmy, by zapewnić sobie powodzenie procesu. Nie można również zapomnieć o tym, że ozon jest w gruncie rzeczy gazem trującym, więc na czas pracy generatora ozonu nie należy przebywać w pomieszczeniu, w którym się znajduje, ani w żadnej bliskiej okolicy. Generator pracuje z reguły kilka godzin, po których należy poczekać na „rozpuszczenie się” środka w powietrzu – nie można nim oddychać, ponieważ może uszkodzić nasze płuca lub skórę. Następnie odpowiednio zabezpieczony personel może wywietrzyć pomieszczenie i sprawdzić poziom ozonu w powietrzu, tak, by klient nie był narażony na jakiekolwiek skutki niepożądane.

Dostępność ozonowania

Każde z większych miast posiada przynajmniej kilka firm zajmujących się ozonowaniem pomieszczeń. Chcąc znaleźć jakąkolwiek z nich, wystarczy wyszukać w Internecie frazę odpowiadającą naszemu miejscu zamieszkania, na przykład „ozonowanie Wrocław„. W ciągu kilku sekund ukaże nam się wiele możliwych do wynajęcia firm, których zakres działania, ceny oraz opinie możemy sprawdzić w jednym miejscu. Wiele takich firm zajmuje się również inną formą oczyszczania – nie tylko dezynfekcją, ale również dezynsekcją (wykonują np. opryski na komary). Zdecydowanie warto znaleźć odpowiadającą nam firmę i zapisać numer kontaktowy w razie wypadku.

Redakcja agagu.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.