Dezynfekowanie urządzeń i mebli w miejscu pracy – poradnik

BHP od czasów pandemii SARS-CoV-2 oznacza jeszcze bardziej intensywną „higienę pracy” od znanej tam dotychczas. Jednym z wymogów stała się dokładna dezynfekcja obowiązująca firmy wszystkich branży. Podpowiadamy, jak prawidłowo poddać jej urządzenia elektroniczne i meble.

Dezynfekcja urządzeń elektronicznych w miejscu pracy

Komputer, telefon służbowy, drukarka, czajnik – to tylko początek całej listy sprzętów elektronicznych, z którymi pracownicy mają codzienny kontakt. Niezależnie od tego, czy zajmują stanowiska stałe i laptop czy smartfona mają do wyłącznej dyspozycji, czy zmienne, dzieląc sprzęty z kolegami i koleżankami, ich ciągłe dotykanie pozostawia na nich miliony bakterii i wirusów. Prawidłowa dezynfekcja urządzeń elektronicznych pozwala na znaczne zmniejszenie ryzyka występowania zakażeń. O czym należy pamiętać, przeprowadzając ją?

  • Dokładnie umyj ręce lub załóż rękawiczki,
  • Załóż maseczkę ochronną,
  • Wyłącz sprzęt i odepnij wszystkie kable,
  • Przetrzyj urządzenie bawełnianą szmatką nasączoną środkiem dezynfekującym – bezpośrednie opryskiwanie może wpuścić spray lub płyn do wnętrza sprzętu, narażając go na uszkodzenie,
  • Trudno dostępne elementy (np. klawisze klawiatury) dezynfekuj przy użyciu patyczka kosmetycznego,
  • Przed podłączeniem do prądu i uruchomieniem sprzętu poczekaj do momentu odparowania alkoholu.

Dezynfekcja mebli w miejscu pracy

W przypadku mebli proces jest nieco łatwiejszy, nie występuje bowiem ryzyko spowodowania spięcia na linii elektrycznej i uszkodzenia sprzętu. Są jednak elementy, o których warto pamiętać podczas dezynfekcji mebli:

  • Dokładnie umyj ręce lub załóż rękawiczki,
  • Załóż maseczkę ochronną,
  • W przypadku delikatnych powierzchni przeprowadzaj dezynfekcję przy pomocy bawełnianej ściereczki nasączonej dedykowanym środkiem,
  • Pamiętaj o najmniejszych elementach: klamkach, uchwytach, podłokietnikach, kółkach, spodach blatów, części wysuwane, zamki i klucze.

Dezynfekcja za pomocą ozonatorów – jak przebiega i ile kosztuje?

Ozonatory to urządzenia, które rozpraszając ozon w pomieszczeniu, niszczą obecne już mikroorganizmy: bakterie, grzyby czy wirusy i zatrzymują rozwój nowych. Zastanawiając się nad tym, jak zdezynfekować miejsce pracy w sposób wygodny i skuteczny, ozonator będzie doskonałym rozwiązaniem. Warto również pamiętać, że aby móc w skuteczny i praktyczny sposób dokonywać dezynfekcji przedmiotów codziennego użytku warto zaopatrzyć się w specjalne dozowniki higieniczne na różnego rodzaju produkty.

Należy jednak wziąć pod uwagę jego zakres działania; zwykle jedno urządzenie pracuje wydajnie na powierzchni około 30 m2. To bardzo skuteczne rozwiązanie, jednak dość kosztowne; urządzenie kosztuje około 3 tysięcy złotych. Jednak w stosunku do konieczności stałego kupowania środków dezynfekujących, okazuje się znaczną oszczędnością.

Redakcja agagu.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.