Puzzle drewniane i magnetyczne – dlaczego warto je wybierać już dla najmłodszych?

Układanie puzzli to świetna zabawa dla całej rodziny. Jest to również wspaniałe ćwiczenie dla dzieci. Dlaczego warto kupować puzzle drewniane i magnetyczne już od najmłodszych lat?

Logiczne myślenie i kreatywność

Puzzle zawsze były traktowane jako zabawka, która ma wiele zalet. Producenci szybko to dostrzegli i zaczęli wykonywać puzzle magnetyczne i drewniane, które są zalecane dla dzieci już od najmłodszych lat.

Układając puzzle dziecko uruchamia dwie półkule mózgu. Uruchamiana jest zarówno lewa półkula mózgu, która odpowiada za logiczne myślenie, jak i prawa, której zadaniem jest pobudzanie kreatywności oraz zdolności artystycznych.

W trakcie pracy nad układaniem puzzli dziecko musi również wykorzystywać pamięć roboczą w której są informacje pomagające dopasować kształty czy kolory. Dzięki temu dziecko jest w stanie dopasować drewniane puzzle do odpowiednich wgłębień lub ułożyć obrazek z puzzli magnetycznych, które często przedstawiają świat bardzo kolorowy i zróżnicowany.

Zdolności manualne

Dzieci już od najmłodszych lat powinny trenować zdolności manualne. Mała raczka, która często będzie układała drewniane kształty w odpowiednich miejscach w przyszłości dużo sprawniej będzie pisała literki w szkole.

Puzzle magnetyczne zazwyczaj są obrazkami, które należy umieścić na metalowej tablicy czy pudełku. Dopasowywanie kształtów i kolorów sprawia, że dziecko uczy się precyzji ruchu.

Dziecko, które układa puzzle magnetyczne ćwiczy również koordynację oko-ręka. Wszystkie te umiejętności są niezmiernie potrzebne w życiu malucha. Mając dobrze rozwiniętą motorykę małą maluch szybciej nauczy się ubierać, myć czy czesać, a z czasem łatwiejsze okaże się trzymanie pędzla, mazaków czy pióra. Zobacz więcej na: https://lalabu.pl/kategoria/zabawki/puzzle-dla-dzieci/puzzle-drewniane/

Ciekawość świata


Puzzle magnetyczne i drewniane najczęściej przedstawiają obrazki dotyczące różnych zagadnień. Dziecko, które ułoży układankę może zobaczyć zwierzęta z Afryki, wzburzone morze czy sprzęty budowlane. Dzięki różnorodności tematycznej dziecko bardzo szybko poznaje otaczający nas świat.

Ważną umiejętnością, którą wykształca układanie puzzli, jest potrzeba skupienia. Dzieci uczą się pracować w ciszy i spokoju. Tylko konsekwentne dążenie do celu pozwoli dziecku zobaczyć obrazek, który jest ukryty w tajemniczych cząstkach.

Ułożenie puzzli jest dla dziecka nagrodą za wykonana pracę. Daje również naszemu maluchowi poczucie, że sam jest w stanie wykonać poważne zadanie. Po ułożeniu puzzli dziecko jest dumne z siebie, że poradziło sobie z wyzwaniem. Rodzic musi jednak pamiętać, by wybierać puzzle drewniane i magnetyczne, które będą dostosowane do wieku dziecka.

Redakcja agagu.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.