Rodzaje drewna wykorzystywane w produkcji żaluzji

Drewniane żaluzje stają się coraz popularniejszym sposobem osłaniania okien. Nie ma w tym nic dziwnego – są estetyczne, eleganckie, pasują do każdego wnętrza. Przy tym są funkcjonalne i łatwe w utrzymywaniu czystości. Obecnie wykonuje się je z różnych rodzajów drewna, co pozwala na uzyskanie wielu ciekawych wykończeń. Sprawdźmy więc, jakie drewno wykorzystuje się w produkcji żaluzji.

Żaluzje z drewna Abachi

Egzotyczne drewno, które bywa również nazywane zimnym drewnem, charakteryzuje się eleganckim, jasnym kolorem świetnie pasującym do nowoczesnych mieszkań. Doceniane jest również ze względu na duże pory, które tworzą ciekawą strukturę. Jednak nie to jest główną zaletą tego rodzaju drewna. Abachi jest wybierane przede wszystkim ze względu na słabą nasiąkliwość. Sprawia to, że żaluzje wykonane z tego rodzaju drewna są bardzo odporne na działanie wilgoci, pleśni i grzybów. Mogę więc być wykorzystywane w pomieszczeniach, w których panuje duża wilgotność powietrza, a więc w łazienkach, kuchniach czy na zamkniętych basenach.

Wytrzymałe drewno lipowe

Żaluzje drewniane mogą być wykonywane również z gatunków drzew krajowych. Jednym z najczęściej wykorzystywanych jest drewno lipowe. Cechuje się dużą wytrzymałością. Dzięki temu żaluzje wykonane z lipy nie odkształcają się i nie tracą swojego idealnego wyglądu. Z powodzeniem mogą być wykorzystywane przez wiele lat, wciąż stanowiąc funkcjonalną ozdobę okna.

Żaluzje z lekkiego bambusa

Kolejnym materiałem, z którego wykonuje się drewniane żaluzje jest bambus. Ta szybko rosnąca egzotyczna roślina posiada wiele zalet, dzięki czemu doskonale sprawdza się przy produkcji żaluzji.

Przede wszystkim bambus jest lekki, a wykonane z niego żaluzje są o wiele cieńsze niż inne rodzaje. Doskonale sprawdzają się więc w przypadku okien, przy których nie dysponujemy dużą ilością miejsca. Żaluzje bambusowe są również bardzo estetyczne, a przy tym łatwe w utrzymaniu czystości. Musimy mieć jednak świadomość, że żaluzje bambusowe przepuszczają więcej światła, nie pozwalają więc na pełne zaciemnienie pomieszczenia. 

Ostatnim rodzajem drewna wykorzystywanym przy produkcji żaluzji jest drewno lakierowane. Zaletą tego materiału jest z pewnością większa trwałość oraz fakt, że żaluzje są dostępne w różnych wariantach kolorystycznych. Jest to więc dobry wybór w przypadku, gdy naturalny kolor drewna nie pasuje do wystroju wnętrz. Żaluzje z drewna lakierowanego są też świetną alternatywą dla modeli aluminiowych. Są bardziej estetyczne i budują przytulny klimat.

Redakcja agagu.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.