Jak pozbyć się gołębi z balkonu?

Posiadasz balkon w swoim mieszkaniu w bloku bądź domu? Z pewnością wiesz, że częstym utrapieniem są na nich przesiadujące gołębie, które obecnie nie boją się ludzi tak jak wcześniej i chętnie przylatują na nie, by znaleźć jedzenie bądź założyć gniazdo. O ile dla ptaków balkony są świetną lokalizacją, o tyle dla właścicieli mieszkań gołębie na nim to ogromny problem, szczególnie z trudnymi do usunięcia i zmycia ich produktami defekacji. Pojawia się zatem pytanie: jak pozbyć się gołębi z balkonu? Na szczęście istnieje kilka rozwiązań.

Jak pozbyć się gołębi z balkonu?

Pierwszym sposobem jest zamontowanie siatki ochronnej na balkonie. W ofercie istnieje wiele rodzajów siatek, które mogą zapobiec pojawianiu się „niechcianych gości”. Niemniej jednak istotne jest, by zamontować ją dość szczelnie, gdyż każda szczelina będzie stanowić przejście dla gołębi, którą z pewnością wykorzystają. Ponadto dla niektórych, taka siatka może być mało estetycznym rozwiązaniem. Podobnie może być z zamontowaniem kolców na balkonie, które niekoniecznie będą ładnie wyglądać a najprawdopodobniej ptaki na nich usiądą i nic sobie z tym nie zrobią.

Drugą opcją jest wykorzystanie zapachu do odstraszenia gołębi. Na rynku jest dostępnych wiele kompozycji zapachowych, które skutecznie mogą zniechęcić ptaki do przesiadywania na naszym balkonie. Ponadto okazuje się, że im gorszy zapach, tym lepiej. Jednym z takich jest naftalina, za którą gołębie nie przepadają. W przeciwieństwie do zapachu można próbować zastosowania dźwięków, emitowanych ze specjalnych urządzeń bądź poprzez poruszane na wietrze reklamówki czy wiatraczki. Minusem, jak w przypadku siatki, może być ich mały walor estetyczny.

Kolejną metodą do pozbycia się gołębi z balkonu, może być zastosowanie bodźca wizualnego. Mogą to być wspomniane wcześniej kolorowe wiatraczki lub reklamówki, choć niekoniecznie mogą ładnie wyglądać na naszym balkonie. Nieco lepszym rozwiązaniem jest zamontowanie sztucznych podobizn naturalnych drapieżników gołębi bądź większych od nich ptaków. Na rynku znajduje się wiele różnych wykonanych z plastiku czarnych kruków, jastrzębi, sokołów czy myszołowów. Producenci takich figur często również umieszczają elementy, dzięki którym łatwo je zamontować w dowolnym miejscu na balkonie.

Czystość balkonu

Ostatnim sposobem, a być może nawet tym najprostszym do wykonania, to zadbanie o czystość balkonu. Gołębie wolą brudne i zagracone miejsca. Obecność śmieci czy rupieci, jest dla nich idealnym miejscem do uwicia gniazda czy szukania ewentualnego jedzenia. W związku z tym warto zadbać o porządek na balkonie i pozbycie się z niego niepotrzebnych rzeczy, co zmniejsza szansę na to, że zadomowią się na nim niechciani goście.

Gołębie na balkonie stanowią spore utrapienie dla każdego właściciela mieszkania. Niemniej jednak, wykorzystanie któregokolwiek z powyższych sposobów, daje szansę na szybkie i skuteczne ich przegonienie. Odpowiednio zabezpieczone balkony dają szansę, że unikniemy niechcianych lokatorów a tym samym problemów w sytuacji, gdyby się na nich pojawili.

Redakcja agagu.pl