Praca w Niemczech jako opiekunka osoby starszej – na czym to polega?

Każdego roku coraz bardziej potrzebne są opiekunki osób starszych w Niemczech, gdyż społeczeństwo starzeje się i nie ma odpowiednich osób, które poświęciłyby swój czas i energię na niesienie odpłatnej pomocy. Opieka seniora dotyczy zwykle podstawowych czynności, z którymi poradzą sobie nawet osoby bez wykształcenia pielęgniarskiego. Zdecydowanie ważniejsze jest dotrzymywanie towarzystwa, ułatwianie codziennego funkcjonowania. Opieka nad seniorem zawsze powinna być powierzona sprawdzonej opiekunce, która będzie nakierowana na jego potrzeby i komfort.

Profesjonalna opieka Niemcy nad osobami starszymi – na czym polega?

Okazuje się, że najlepsza opieka w Niemczech świadczona jest indywidualnie w domu podopiecznego. Można wtedy mówić o większym komforcie i wręcz wydłużeniu życia, niż w przypadku pozostawienia seniora w ośrodku spokojnej starości. Nieoceniona okazuje się opiekunka, która będzie zawsze w zasięgu ręki, dostępna przez całą dobę. Oczywiście nie oznacza to, że opieka osób starszych ma odbywać się bezustannie, a opiekunka być na każde zawołanie podopiecznego, niezależnie od pory dnia czy nocy. Najczęściej pracownica mieszka ze swoim podopiecznym, co stanowi duże ułatwienie dla obu stron. Ma swój pokój, może korzystać z tego, co znajduje się w domu, przygotowywać posiłki zarówno dla seniora, jak i dla siebie.

Polska opiekunka w Niemczech jest bardzo mile widziana, ceni się ją za sumienność, profesjonalizm, wyrozumiałość i empatię, odpowiednie podejście do seniora. W zależności od tego, do jakiego domu się trafi, opieka może dotyczyć osoby w pełni sprawnej, unieruchomionej lub chorej i mającej problemy z poruszaniem się na co dzień. Od opiekunki wymaga się także zajmowania się domem w zakresie podstawowym, czyli utrzymywania porządku, często też robienia zakupów, gotowania. Pracę można porównać do sprawowana opieki nad swoją babcią czy dziadkiem, zaspokajania potrzeb dnia codziennego seniora. W podeszłym wieku ciało przestaje być w pełni sprawne, zwiększa się ryzyko ulegania wypadkom i kontuzjom. Zadaniem opiekunki będzie czuwać na tym, aby podopiecznemu żyło się komfortowo i miał zapewnione wszystko, czego potrzebuje w danym momencie.

praca w niemczech

Opiekunka osób starszych Niemcy – co warto wiedzieć?

Opieka nad osobą starszą nie wiąże się z koniecznością wykonywania czynności związanych z pielęgniarstwem. Opiekunka nie będzie robić żadnych pomiarów medycznych ani zastrzyków itd. Zakres jej obowiązków ogranicza się jedynie do pilnowania tego, czy senior przyjął swoje leki, odpowiednio się odżywia i ma zapewnioną aktywizację. Można wobec tego powiedzieć, że opiekunka staje się bardziej towarzyszką, osobą do rozmowy i umilenia wolnego czasu.

Pracodawcy bardzo cenią sobie polskie opiekunki w Niemczech, dzięki czemu mogą one liczyć na zdecydowanie wyższe wynagrodzenie, niż miałyby otrzymać za świadczenie takich samych usług w Polsce. Dodatkową korzyścią jest opłacanie wszystkich składek ZUS, zakwaterowanie, ubezpieczenie, nierzadko też wyżywienie. Wysokość wynagrodzenia zależy głównie od stopnia znajomości języka niemieckiego i doświadczenia w opiece nad osoba starszą. Pracę można dostać jednak nawet przy podstawowej znajomości języka obcego i braku doświadczenia. Zdecydowanie ważniejsze będzie podejście do pracy i seniora oraz usposobienie pracownicy.

Redakcja agagu.pl