Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś
Lifestyle

Krety w ogródku – sposoby na kreta

Data publikacji 3 maja 2020


Możemy być miłośnikami przyrody, kochać zwierzęta i wiedzieć o tym, jak pożyteczną rolę w ekosystemach pełnią krety, ale widok zadbanego trawnika lub ogródka, w którym co krok widać krecie kopce, może przyprawić o ból głowy. Na pewno nie dostrzeżemy wówczas w krecie sympatycznego zwierzaka z czeskich kreskówek. Człowiek przez wieki traktował te zwierzęta jako szkodniki, sądząc błędnie, że krety podgryzają korzenie. W rzeczywistości jego pożywienie stanowią żyjące w glebie owady.

Co zatem robić, żeby pozbyć się kretów z własnego otoczenia?

Kret jest zwierzęciem chronionym, ale nie dotyczy to na przykład prywatnych działek, ogrodów czy terenów sportowych.
Żeby skutecznie pozbyć się kreta, trzeba poznać jego zwyczaje. Kret jest samotnikiem, a jego przestrzeń życiowa może mieć obszar około 200mx200m. Krety potrafią drążyć w ziemi głęboko, dlatego tradycyjne ogrodzenie nie stanowi dla nich bariery. Można zapobiegać wydostawaniu się kretów na powierzchnię układając siatki na krety.
Sposobem stosowanym od dawna jest karbid. Karbid umieszcza się kreciej norze. Po zalaniu wodą zaczyna się z niego wydzielać duszący acetylen, który wypełnia podziemne korytarze, o ile wcześniej zadbaliśmy o zasypanie wszystkich pozostałych wyjść.
Trutka na gryzonie także może być skuteczna w walce z kretami. Co prawda kret jej nie zje, ale przechodząc korytarzem wypełnionym trutką oblepi nią swoje futro i zatruje się próbując je wyczyścić językiem.
Do walki z kretami można stosować pułapki na krety, które umieszcza się w używanym przez krety korytarzu. Dostępne są pułapki zatrzaskowe, które natychmiast uśmiercają zwierzę, albo pułapki z zapadkami, które sygnalizują kiedy zwierzę zostało schwytane, żebyśmy mogli mu zwrócić wolność z dala od naszego domu.
Krety są niema ślepe i do orientacji pod ziemią służy im czuły węch. Istnieją zapachy, których kret nie znosi. Wykorzystuje się je jako repelenty czyli odstraszacze. Do takich zapachów należą zapach psiej sierści, psich lub kocich odchodów, zepsutej ryby oraz zapachy wydzielane przez niektóre rośliny np. rącznik (rycynus), narcyz, aksamitka, szachownica cesarska, czosnek. Szczególnie odstraszająco na krety działają mieszanki substancji zapachowych takie jak olej rycynowy zmieszany z rozgniecionym czosnkiem. Odstraszająco na krety zadziałają także naftalinowe kulki na mole.

Sposoby na kreta

W sklepach dostępne są repelenty wykorzystujące mieszanki takich naturalnych intensywnych aromatów, które aplikuje się w postaci gazu pod ciśnieniem do krecich tuneli. Zapach ten jeszcze długo pozostaje pod ziemią i skutecznie zniechęca krety do powrotu.
W walce z kretami stosuje się także odstraszanie ultradźwiękowe i wibracyjne. Służą do tego wbijane do ziemi w regularnych odstępach urządzenia, zasilane bateriami klasycznymi lub słonecznymi, które w określonych odstępach czasu emitują nieprzyjemne dla kreta wibracje i fale dźwiękowe. W przypadku tych urządzeń ważne jest ich rozmieszczenie w taki sposób, by fundamenty domu lub ogrodzenia nie tłumiły rozchodzącej się fali. Wybierając ten sposób warto sprawdzić jakość, bo zakup urządzeń tanich, ale niskiej jakości, nie przyniesie spodziewanych efektów.
Wiedząc, jakie są sposoby na kreta, lepiej wybrać metody humanitarne. Kret szkodzi jedynie wizerunkowi naszego ogródka, natomiast w przyrodzie odgrywa niezwykle pożyteczną rolę.

Redakcja agagu.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie inspiracja spotyka praktyczną wiedzę! Jesteśmy miejscem, w którym pasja do domu, troska o dziecko, zieleń ogrodu oraz osobisty rozwój łączą się w harmonijną całość. Nasza redakcja to nie tylko zbiór artykułów, ale prawdziwa oaza pomysłów, wskazówek i inspiracji, które pomogą Ci stworzyć wymarzone otoczenie dla siebie i swoich bliskich.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?