Choroby wieku dziecięcego – ospa u dziecka

Dzieci są prawdziwymi wulkanami energii, wszędzie ich pełno, lubią się bawić i ogólnie szaleć. Jednak zdarzają się sytuacje, gdy ich energia zanika, zwykle jest to związane z chorobą. Niektóre choroby są zwykłymi infekcjami i szybko mijają, są jednak choroby wieku dziecięcego, które każde dziecko powinno przechorować, gdyż raz przechorowane więcej nie nawracają.

Ospa – podstawowa choroba wieku dziecięcego

Do najpopularniejszych chorób wieku dziecięcego, można zdecydowanie zaliczyć ospę. Uważa się, że im prędzej się ospę przejdzie, tym łagodniej się ją przechodzi. Ospa u dziecka zwykle pojawia się w wieku przedszkolnym, jako, że jest bardzo zaraźliwa gdy w grupie przedszkolnej zachoruje jedno dziecko, zwykle co najmniej kilkoro jego kolegów również zachoruje. Ospa objawia się przede wszystkim małymi wypryskami, które pojawiają się na całym ciele. Z wyglądu przypominają one małe pryszcze, jednak pod żadnym pozorem nie można ich wyciskać. Jedną z największych niedogodności tej choroby jest to, że wypryski te mocno swędzą, dziecko więc musi się ze wszystkich sił powstrzymywać, by nie drapać ich. W innym wypadku pozostaną mu blizny na całe życie. Strefą gdzie pojawia się najwięcej wyprysków są plecy i brzuch, ale wypryski pojawiają się tak naprawdę na całym ciele, tyle, że nie ma ich tak dużo jak na plecach czy brzuchu.

Jak leczyć ospę?

Ospa jest chorobą, która nie wymaga specjalistycznego leczenia. Jedyne środki lecznicze, jakie się stosuje, stosuje się na doraźnie na objawy choroby, które są męczące. Przy ospie może się pojawić podwyższona temperatura, jeśli tak się stanie należy podawać dziecku dużo płynów i środki zawierające paracetamol, czyli środki przeciwgorączkowe. Poza tym należy się zaopatrzyć w maść, która ma działanie przeciwświądowe. Wypryski bardzo mocno swędzą, co jest niezwykle męczące, zadaniem takich maści jest złagodzenie tych dolegliwości. Zwykle ospa od momentu pojawienia się pierwszych wyprysków, trwa dwa tygodnie, ale może być różnie, w zależności od dziecka i jego odporności.

Jak zająć dziecko w czasie choroby?

Ospa trwa zwykle około 2 tygodni, dla dziecka jest to bardzo długi czas. W tym czasie dziecko pod żadnym pozorem nie może wychodzić z domu, nawet na swoje podwórko. Musi kategorycznie zostać w domu. Nie musi jednak leżeć, zwłaszcza jeśli nie dokucza mu wysoka temperatura. Jak więc zająć dziecku czas by się nie nudziło i by nie myślało o swędzących wypryskach. Przede wszystkim warto się z dzieckiem w tym czasie dużo bawić. Można z nim grać w gry planszowe, układać klocki czy puzzle. Na pewno dziecko zajmą też ciekawe bajki czy filmy animowane. Warto w tym czasie też pozwolić dziecku pobawić się tabletem, bo to także skutecznie odsunie jego myśli od swędzenia.

Dziecko może w czasie choroby być markotne, trzeba wtedy wykazać wiele zrozumienia i tłumaczyć dziecku, że jeśli będzie się stosowało do zaleceń, to choroba szybko przeminie i znowu będzie mogło dziecko wyjść na podwórko i pobawić się z innymi dziećmi a do tego dzieci w czasie ospy tęsknią najbardziej.

Redakcja agagu.pl