Czy tablica może pomóc dziecku w nauce pisania?

Tablice są kojarzone głównie jako akcesorium biur i klas w szkołach, jednak równie ochoczo wykorzystywane są także w gastronomii czy innych usługach. Wtedy występują pod postacią potykaczy reklamowych. Tablice korkowe stanowią często wyposażenie pokoju nastolatków lub niewielkich biur. Nie każdy wie, że tablica to również doskonałe narzędzie do nauki w domu. W niezwykle funkcjonalny sposób może urozmaicić zarówno lekcje pisania, jak również służyć jako przedmiot gier i zabaw. Czy wiesz, jak wykorzystać tablicę do nauki pisania?

Tablice i ich mnogie zastosowanie

Tablice do użytku domowego mają o wiele więcej intrygujących zastosowań, niż może się wydawać na pierwszy rzut oka. Jeżeli postawimy ją w kuchni, może służyć jako miejsce do pozostawiania notatek dla domowników, lub miejsce do zawieszania informacji o ważniejszych spotkaniach, rzeczach do wykonania czy nawet listy potrzebnych rzeczy do kupienia.

W młodzieżowym pokoju doskonale sprawdzi się jako miejsce wspomnień. Na tablicy można zawieszać zdjęcia, pamiątki, bilety na koncerty, pocztówki itp. W przypadku tablicy do pisania, doskonale sprawdzi się jako element wystroju, a także pomoc i urozmaicenie codziennej nauki. Nie wspominając, że jest to doskonałe narzędzie do zabawy.

Tablice edukacyjne dla dzieci

Nie każdy rodzic wie, jak rewelacyjnym akcesorium do codziennej nauki może być tablica. Pozwoli na rozwijanie u dziecka kreatywności, ale także zajmie dłużej, niż na kilka minut. Można wybrać tablicę suchościeralną, po której maluch będzie mógł pisać specjalnymi mazakami. Oprócz tego mamy do wyboru wiele różnych kształtów tablic magnetycznych, w których zestawie znajdują się literki, cyferki i rozmaite kształty, pomagające ćwiczyć nowe słówka.

Niektóre zestawy tablic wyposażone są także w dodatkowe elementy, takie jak papierowe kartki, liczydło czy specjalne, namalowane linie ułatwiające pisanie. Pozwoli to rozwijać inwencję twórczą u dziecka i pomoże w rozwijaniu jego kreatywności.

Jaki rodzaj tablicy wybrać?

Do wyboru mamy całkiem sporo wariantów, a aby wybrać najlepszy, należy odpowiedzieć sobie na jedno pytanie. Mianowicie – do czego będziemy używać tablicy. Jeżeli chcemy, aby dziecko uczyło się na niej pisać i czytać – najlepsza będzie z pewnością tablica suchościeralna lub kredowa. Powinna być w odpowiednim rozmiarze, tak aby Twoja pociecha mogła bez problemu do niej dosięgnąć. Oprócz tego, wyróżniamy również:

  • Tablice korkowe
  • Tablice korkowe magnetyczne
  • Tablice magnetyczne
  • Tablice suchościeralne magnetyczne
  • Tablice kredowe
  • Tablice kredowe magnetyczne
  • Tablice filcowe.

Niektóre rodzaje tablic wymagają użycia specjalnych pinesek, inne z kolei magnesów, a po niektórych można pisać wyłącznie kredą lub markerem. Najciekawszym rozwiązaniem dla dzieci do nauki pisania są tablice, które łączą w sobie obie funkcje. To znaczy, że można po nich pisać, a także za pomocą magnesów można przyczepiać wartościowe materiały. To najbardziej praktyczne rozwiązanie, które zaciekawi najmłodszych i sprawi, że będą poprzez zabawę poznawały nowe słowa i opanują lepiej sztukę pisania.

Tablica na ścianę czy stojąca?

Decydując się na zakup tablicy do pisania dla dzieci, należy też wybrać odpowiedni rodzaj montażu. Do wyboru jest tablica wisząca na ścianie, ale także wolnostojąca, którą potocznie nazywa się potykaczem lub flipchartem. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety: tablice stojące lepiej sprawdzą się dla młodszych dzieci, ponieważ są o wiele wygodniejsze w użytkowaniu i można je swobodnie przenosić z miejsca na miejsce. Modele przeznaczone do powieszenia są na pewno większe, jednak należy wygospodarować na nie odpowiednią przestrzeń oraz zawiesić na takiej wysokości, aby maluch dosięgnął do niej bez problemu.

Jeżeli szukasz odpowiedniego rozwiązania i zastanawiasz się jakie wybrać tablice szkolne – sprawdź aktualne promocje i wybierz idealną, dla swojego dziecka.

źródło zdjęcia: freepik.com

Redakcja agagu.pl