Gdzie znaleźć ciekawe strony dla dzieci?

Dzieci niemal od pierwszych chwil życia interesują się wszystkim, co je otacza, a im są starsze, tym bardziej dociekliwe. Współcześnie maluchy bardzo szybko uczą się, że odpowiedzi na swoje pytania mogą z łatwością znaleźć w internecie. Czy powinniśmy pozwalać im na czerpanie informacji z sieci?

Odpowiedzialni rodzice, świadomi tego, jak wiele zagrożeń czyha na dzieci w internecie, ograniczają swoim pociechom możliwość korzystania z urządzeń z dostępem do sieci. To właściwa postawa. Maluchy powinny posługiwać się internetem pod kontrolą dorosłych. Musimy też zachęcać je do czerpania wiedzy z książek czy filmów. Jednocześnie jednak nie możemy ignorować faktu, że internet stał się podstawowym narzędziem komunikacji, nauki, pracy. Naszą rolą jest zainteresować dzieci tymi możliwościami sieci, które są dla nich przydatne, kształcące, a przy tym całkowicie bezpieczne.

Edukacyjna rola internetu

W poszukiwaniu wartościowych dla naszych pociech treści powinniśmy zajrzeć na edukacyjne strony dla dzieci. Są to popularnonaukowe witryny poświęcone wyłącznie tym zagadnieniom, które nurtują maluchy. Jak powstaje deszcz? Co jedzą jeże? Dlaczego samolot lata? Takie pytania często wprawiają nas w zakłopotanie, ponieważ albo sami nie znamy odpowiedzi, albo nie wiemy, jak objaśnić coś, co dla nas jest oczywiste. Krótkie artykuły napisane w przystępny dla dzieci sposób nie tylko zaspokoją ich ciekawość, ale też rozbudzą zainteresowanie różnymi dziedzinami wiedzy.

Najmłodszym internautom możemy także pokazać interaktywne strony służące nauce poprzez zabawę. Istnieją dziesiątki profesjonalnie przygotowanych, darmowych serwisów z wciągającymi grami, które pomagają w opanowaniu tabliczki mnożenia czy ułatwiają zapamiętanie angielskich słówek.

Serwisy społecznościowe dla dzieci

Marzeniem większości maluchów, które nauczą się posługiwać internetem, jest posiadanie konta na Facebooku lub Instagramie. Wiemy jednak, że pozwalając dziecku na korzystanie z popularnych serwisów społecznościowych, narażamy je na dostęp do niebezpiecznych treści czy wirtualną przemoc. Dlatego warto zachęcać nasze pociechy do korzystania z bezpiecznych rozwiązań alternatywnych.

W odpowiedzi na zapotrzebowanie najmłodszych użytkowników powstało już kilka platform społecznościowych, które umożliwiają szybką komunikację z kolegami i członkami rodziny, pozwalają dzielić się zdjęciami czy współpracować nad szkolnymi projektami. Serwisy takie są na bieżąco monitorowane przez dobrze przygotowanych do tej roli moderatorów. Wszystkie oferowane funkcje posiadają odpowiednie zabezpieczenia (np. znajomych dodawać można tylko po zatwierdzeniu tej operacji przez rodzica). Dzięki wbudowanym w platformę komunikatom dzieci mają możliwość poznania netykiety, czyli zasad dotyczących dobrego zachowania w internecie.

Redakcja agagu.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.