Strona główna
Dziecko
Tutaj jesteś
Dziecko Szachy

Szachy na prezent dla dzieci, który rozwija!

Data publikacji 24 stycznia 2022

Szukasz pomysłu na upominek, który wpłynąłby korzystnie na postępy w nauce i ogólny rozwój umysłowy dziecka? Nie ma chyba lepszej opcji, niż podarować mu szachy. Co sprawia, że szachy są dobre na prezent dla młodego człowieka?

Szachy drewniane dla dzieci nauczą je myślenia

Szachy rzadko są uważane za grę edukacyjną dla dzieci. A jednak ta kolorowa gra strategiczna jest jedną z niewielu, która pozwala małym dzieciom zmierzyć się z dorosłymi, a nawet wygrywać z nimi! Co więcej, dzieci mają chłonny umysł i bardzo szybko uczą się zasad gry w szachy – lekcje można zacząć już od 4 roku życia. Co prawda dużo zależy tu od poziomu rozwoju dziecka i jego zainteresowania tematem, ale same reguły gry łatwo wytłumaczyć maluchom, ponieważ każdy typ pionka ma swoją szczególną „moc”. Wystarczy, że będziesz mówić w języku dziecka, aby zainteresować je szachami. Nawet jeżeli nie od razu zrozumie ono, na czym polega gra, już sam wygląd figur sprawi, że będzie zaciekawione i z pewnością chętnie będzie się nimi bawić.

Szachy drewniane dla dzieci – idealne na podarunek

Dlaczego jeszcze warto wybrać szachy na prezent dla dzieci? Przede wszystkim dlatego, że to upominek, dzięki któremu pozostaniesz zapamiętany. Najlepiej wybierz porządne, drewniane szachy, w klasycznym stylu, które będą służyć latami. Ta arcyciekawa gra nigdy się dziecku nie znudzi! Trening może trwać przez całe życie, ale również te pierwsze szachowe bitwy są niezwykle emocjonujące! Kto wie… może masz w domu przyszłego Kasparowa? Nie dowiesz się, dopóki nie spróbujecie. A warto, ponieważ szachy drewniane dla dzieci to nie tylko zabawa! Pomagają się skoncentrować – co jest bardzo cenne w erze zabawek elektronicznych, przez które dzieci łatwo się rozpraszają, uczą przewidywania, planowania i zarządzania czasem. To niejedyne korzyści. 

Szachy na prezent dla dzieci, by miały dobrą pamięć

Badania naukowe udowadniają, że szachy pomagają dzieciom (i dorosłym również) wzmocnić pamięć. Wzmacniają one pamięć krótkotrwałą, zwaną „pamięcią roboczą”, która jest nieustannie potrzebna w codziennym życiu. Jest to rodzaj pierwszej bariery pamięciowej, która manipuluje informacjami zebranymi przez nasze pięć zmysłów tak, abyśmy mogli działać zgodnie z nimi. Tak więc, gdy dziecko gra w szachy regularnie, lepiej zapamiętuje dane, co po pierwsze pozwoli mu uniknąć rozkojarzenia, z drugiej – mocno przysłuży się podczas nauki w szkole.

Pierwsze kroki do nauki gry w szachy

Kupując szachy na prezent dla dzieci, zastanów się od razu nad tym, w jaki sposób nauczyć je grać. Początek jest bardzo prosty: polega na umieszczeniu figur na planszy.

Za każdym razem, gdy bawisz się z dziećmi, zaczynaj systematycznie od bitwy na pionki. Gdy pociecha jest bardzo mała (poniżej 5 roku życia), pozwala to na opanowanie podstawowych, jednokierunkowych ruchów, zanim przejdzie do innych, bardziej skomplikowanych i wymyślnych elementów gry. Próba przyswojenia wszystkiego naraz może zniechęcić malucha i sprawić, że straci zainteresowanie grą. A szkoda, biorąc pod uwagę, jak szybko możesz zyskać kompana do potyczek! 

Redakcja agagu.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie inspiracja spotyka praktyczną wiedzę! Jesteśmy miejscem, w którym pasja do domu, troska o dziecko, zieleń ogrodu oraz osobisty rozwój łączą się w harmonijną całość. Nasza redakcja to nie tylko zbiór artykułów, ale prawdziwa oaza pomysłów, wskazówek i inspiracji, które pomogą Ci stworzyć wymarzone otoczenie dla siebie i swoich bliskich.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?