Bezpieczny sen dziecka. Ochraniacze do łóżeczek

Kompletując wyprawkę dla dziecka, kierujemy się głównie bezpieczeństwem i zdrowiem maluszka, ale bierzemy pod uwagę również wygląd pokoju dziecięcego wraz z jego najważniejszym elementem, czyli łóżeczkiem. Wyposażenie miejsca do spania może łączyć w sobie aspekty bezpieczeństwa i estetyki. Mowa tu o ochraniaczach, które stanowią niemal nieodłączny element dziecięcych łóżeczek. Czy warto z nich korzystać i na co zwracać uwagę przy zakupie?

Ochraniacz do łóżeczka a bezpieczeństwo dziecka

Jak sama nazwa wskazuje, ochraniacz ma zapewniać dziecku bezpieczeństwo podczas snu. Miękki materiał, z którego jest wykonany, pełni funkcję swego rodzaju izolacji twardej konstrukcji łóżeczka lub ściany. Taki „bufor” chroni maluszka przed zrobieniem sobie krzywdy, np. w wyniku uderzenia o szczebelki, o co nie trudno w przypadku ruchliwych szkrabów.

Amortyzacja tego typu dobrze sprawdza się w przypadku kilkumiesięcznych dzieci, które są bardziej mobilne i często pozwalają sobie na różnego rodzaju „akrobacje” w łóżeczku. – Mówi pracownik sklepu Świat Dziecka z Krakowa. – Dodatkowo miękka otulina zapewnia również komfort podczas wypoczynku, osłaniając nieprzyjemne w dotyku, sztywne i zimne elementy, zapewniając tym samym spokojny sen dziecka.

Jednakże, aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo, trzeba odpowiednio dobrać i zamontować ochraniacz. Przede wszystkim istotne znaczenie ma tu mocne i stabilne przytwierdzenie tego akcesorium. Trzeba zadbać o to, by ochraniacz się nie zsuwał i by dziecko nie mogło go samodzielnie zdemontować. Grozi to bowiem zakryciem główki maluszka, co mogłoby utrudnić dostęp tlenu. To samo dotyczy wszelkich „luźnych” przedmiotów w łóżeczku dziecka – maskotek, poduszek czy pieluszek, które nie powinny się tam znaleźć. Ochraniacz musi być przymocowany na odpowiedniej wysokości (nie powinien zakrywać ścianek łóżeczka w całości) i wykonany z dobrej jakości materiału.

Jak wybrać dobry ochraniacz do łóżeczka?

Jak już wspomniano, ochraniacz musi być dobrze przymocowany do łóżeczka. W tym celu wykorzystuje się wygodne zapięcia na rzepy lub efektowne wiązania na kokardę bądź troczki. Poza tym warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego wykonane będzie to akcesorium. Dobrej jakości ochraniacz musi być lekki, przewiewny i oddychający. Dobrze sprawdza się tu naturalna i bezpieczna dla skóry bawełna z wypełnieniem silikonowym lub z antyalergicznej włókniny. Jeśli natomiast chodzi o estetykę takiego rozwiązania, to na rynku dostępne są ochraniacze typu warkocz oraz tradycyjne przywiązywane, również w wersji dwustronnej, np. z serii La Millou. Odpowiednio dobrany i dobrze przymocowany ochraniacz zapewni spokojny i bezpieczny sen dziecka.

Redakcja agagu.pl