Oświetlenie do pokoju dziecka – najważniejsze zasady

Oświetlenie to niezwykle ważny element aranżacji każdego pomieszczenia, ale w pokoju dziecka odgrywa ono szczególną rolę. Komfort i wygoda małego domownika są najważniejsze, dlatego przy wyborze oświetlenia trzeba mieć na uwadze kilka istotnych aspektów.

Oświetlenie centralne to za mało

Dobrze dobrane  oświetlenie do pokoju dziecięcego to oświetlenie, które należycie pełni swoje funkcje. Z tego powodu jedno centralne źródło światła w postaci lampy wiszącej to zdecydowanie za mało. Pokój dziecka, podobnie jak i inne pomieszczenia w domu, dzieli się na kilka stref – każda z nich wymaga stosownego oświetlenia. Oprócz lampy sufitowej w pokoju dziecka umieszcza się m.in. lampki nocne (stojące lub wtykane bezpośrednio do kontaktu), kinkiety i lampy stojące. Dzięki temu można dopasować rodzaj oświetlenia do konkretnych czynności, np. podczas sprzątania najlepsze jest centralne źródło światła, a podczas czytania do snu czy karmienia malucha w nocy doskonale sprawdza się kinkiet lub lampka nocna.

Natężenie, barwa i kąt padania światła

Nikt, a zwłaszcza dzieci, nie lubi ostrego światła rażącego w oczy. Eksperci ze sklepu Lamps & Company przypominają, że dużą ostrożność trzeba zachować przy urządzaniu pokojów najmłodszych maluchów – noworodki i niemowlaki mają bardzo wrażliwe oczy. Wybrane źródła światła powinny emitować ciepłe światło o niezbyt dużym natężeniu. Liczy się też kąt jego padania, np. dodatkowe źródła światła należy umieszczać z boku, aby nie świeciło ono prosto w oczy dziecka.

Walory użytkowe czy dekoracyjne?

Nowoczesne lampy dla dzieci są zarówno piękną dekoracją pokoju, jak i bardzo funkcjonalnymi przedmiotami. Jak najbardziej warto pokusić się o taki dobór lamp, aby pasowały do aranżacji wnętrza i stylistyki, w jakiej jest ono utrzymane. Z drugiej strony nie wolno zapominać, że mają one do spełnienia konkretne zadania, więc kierowanie się przy zakupie jedynie ich wyglądem nie jest uzasadnione. Dobrym rozwiązaniem jest zakup solidnych lamp od sprawdzonego sprzedawcy – to świetna inwestycja na kilka lat.

Redakcja agagu.pl