Strona główna
Dom
Tutaj jesteś
Dom Niewydolność szyjki macicy

Niewydolność szyjki macicy. Jakie niesie zagrożenia?

Data publikacji 1 czerwca 2023


Jakie objawy pojawiają się przy niewydolności szyjki macicy? Jakie zagrożenia mogą pojawić się w tym okresie dla przyszłej mamy i jej dziecka? Odpowiadamy na wszelkie pytania w artykule poniżej.

Niewydolność szyjki macicy objawy

W jaki sposób możemy rozpoznać, że mamy do czynienia z problemem w postaci niewydolności szyjki macicy? Cóż, sprawę poniekąd utrudnia fakt, że symptomy problemu bywają różnorodne. Co więcej, są to często oznaki charakterystyczne dla innych problemów zdrowotnych. Trudno znaleźć jeden charakterystyczny objaw pokazujący, że mamy do czynienia z niewydolnością.

Jeśli zastanawiasz się nad kwestią „niewydolność szyjki macicy objawy„, to musisz wiedzieć, że wśród typowych oznak omawianego problemu wymienia się między innymi:

  • powtarzające się drobne krwawienia z dróg rodnych (są to tzw. plamienia),

  • ucisk, czasem dość silny, w podbrzuszu, a konkretnie — w okolicy spojenia łonowego oraz dolnych partii kręgosłupa (szczególnie w odcinku krzyżowym kręgosłupa),

  • zwiększenie ilości wydzieliny z pochwy. Nierzadko zdarza się, że zaczyna mieć ona nienaturalny odcień, konsystencję lub zapach.

Rzecz jasna, jeśli któryś z wyżej wymienionych symptomów się u Ciebie pojawi, nie oznacza to jeszcze, że cierpisz na niewydolność szyjki macicy. Powodem mogą być infekcje, stany zapalne, a w niektórych przypadkach nawet choroby nowotworowe. To właśnie dlatego kluczem do rozwiązania problemu, a w dalszej perspektywie również podjęcia odpowiedniego leczenia, jest odbycie konsultacji z lekarzem, który dokona właściwej diagnozy.

Niewydolność szyjki macicy. Do czego może doprowadzić ten problem?

Niestety, opisywane schorzenie może doprowadzić kobietę do dość poważnych konsekwencji zdrowotnych. W poważniejszych przypadkach może dojść nawet do poronienia (w drugim lub trzecim trymestrze ciąży). Taki stan rzeczy sprawia, że konieczne jest — jak już wspomnieliśmy — podjęcie konsultacji z lekarzem ginekologiem.

Jednym ze sposobów pozwalających na rozwiązanie opisywanego problemu jest tzw. pessar, czyli założenie szwu (obręczy) obejmującej szyjkę macicy. Takie działanie wykonuje się w celu wzmocnienia szyjki; pozwala ono również zapobiec rozwarciu się jej, co może przynieść poważne konsekwencje w okresie ciąży. Szew ten jest zakładany chirurgicznie, a całą procedurę przeprowadzą się pomiędzy trzynastym i czternastym tygodniem ciąży. Działanie to uchodzi za skuteczne działanie; według niektórych statystyk pozwala ono rozwiązać problem nawet w czterech na pięć przypadków. Szew ten zdejmuje się wraz z rozpoczęciem porodu.
Pamiętaj, aby prowadzenie ciąży powierzyć tylko kwalifikowanemu specjaliście w tej dziedzinie!

 Materiał zewnętrzny

Redakcja agagu.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie inspiracja spotyka praktyczną wiedzę! Jesteśmy miejscem, w którym pasja do domu, troska o dziecko, zieleń ogrodu oraz osobisty rozwój łączą się w harmonijną całość. Nasza redakcja to nie tylko zbiór artykułów, ale prawdziwa oaza pomysłów, wskazówek i inspiracji, które pomogą Ci stworzyć wymarzone otoczenie dla siebie i swoich bliskich.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?