Sposoby na mole w domu. Jak się ich pozbyć?

Insekty w mieszkaniu nie budzą naszej radości. Wszelkiego typu robaki z jakimi możemy mieć do czynienia zazwyczaj sprawiają, że szukamy sposobu jak się ich pozbyć. Mole wyglądają niewinnie. Są to niewielkie motyle, które same z siebie nie wyrządzają żadnej szkody. Szkodliwe są dopiero larwy moli, które pojawiają się po ok miesiącu. Te są już bardzo żarłoczne i mogą zacząć niszczyć naszą odzież lub zapasy spożywcze.

Sposoby na mole

Istnieją bowiem dwa główne rodzaje moli – mole spożywcze i mole odzieżowe. Bardziej znane nam wszystkim są te odzieżowe i to na nich się dzisiaj skupimy. Kto z nas bowiem choć raz nie widział ich w starej szafie ? Szczególnie upodobały sobie ubrania z naturalnych materiałów np. kożuchy, futra czy bawełniane tkaniny. Najbardziej musimy obawiać się larw, które swoją żarłocznością może spowodować całkiem pokaźne dziury w tkaninach i sprawić, ze dane ubrania nie będą już zdatne do użytku. Szybka interwencja to podstawa, sam dorosły pojedynczy owad nie wyrządzi raczej szkody, ale powinien zmusić nas już do interwencji, żeby zadziałać zanim pojawią się larwy.

Jak pozbyć się molów odzieżowych ?

Sprawdzone sposoby na mole.

Pierwsze co powinniśmy zrobić to wyjąć z szafy ubrania z naturalnych materiałów i wynieść je na zewnątrz. W zależności od poru roku, ewentualne larwy zniszczy albo ciepło latem, albo mroź zimą. Następnie ubrania wieszamy w sposób luźny tak by się nie stykały. Jeśli przez dłuższy czas czegoś nie używamy np. eleganckiej marynarki to warto je przejrzeć i schować w specjalny pokrowiec, co utrudni molom dostanie się do tego materiału i ich zniszczenie. Innym sposobem na odstraszanie moli jest zapach lawendy, tą strategie wykorzystywały już nasze babcie. Mole po prostu nie cierpią tego zapachu. Możemy kupić gotowe saszetki lub samemu sporządzić odpowiednie bawełniane woreczki wypełnione lawendą i innymi aromatycznymi ziołami np. liśćmi laurowymi, miętą itd). Dobrym rozwiązaniem jest też przetarcie półek w szafie wodą z dodatkiem odpowiednich olejków. Innym starym i sprawdzonym sposobem na mole jest umieszczenie świeżych gazet w pobliżu zagrożonych atakiem moli ubrań. Owady te nie nawiedzą farby drukarskiej.

Jeśli mimo odpowiedniej profilaktyki zauważyliśmy mole w swojej szafie lub ich liczebność staje się niekontrolowana to możemy skorzystać z bardziej drastycznych broni w walce z molami – czyli specjalnych środków owadobójczych. Wyróżniamy wśród nich zarówno specjalne płytki, kulki czy zawieszki, jak i proste lepki i pułapki. Środki takie kupimy m.in. w marketach budowlanych, sklepach dla domu oraz sklepach ogrodniczych.

Musimy jednak pamiętać, że większość tych preparatorów składa się z silnych związków chemicznych, które szkodzą nie tylko mola, ale także nam. Używajmy ich zatem dopiero jeśli nasze naturalne sposoby okażą się niewysterczające. Przy używaniu takich preparatów pamiętajmy także by umieścić je w taki sposób by nie miały do nich dostępu dzieci ani zwierzęta. Spożycie bowiem tak ostrych związków chemicznych może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia.

Redakcja agagu.pl