Czy warto zainstalować napęd LPG w swoim samochodzie?

Wielu kierowców w dzisiejszych czasach zastanawia się nad tym, czy warto zainstalować napęd LPG w swoim samochodzie.
Takie rozwiązanie ma sporo plusów. Jeśli pokonujmy spore odległości możemy sporo zaoszczędzić, gdyż cena gazu zwykle wynosi połowę tego ile zapłacimy za litr benzyny nawet biorąc pod uwagę większe spalanie (auto spala 15 – 20% więcej gazu niż benzyny).

Koszty montażu lpg

Poruszanie się po ruchliwych ulicach również ukaże nam zalety takiego rozwiązania, ponieważ samochody napędzane na gaz wyróżniają się dużo płynniejszą pracą silnika, co oczywiście przekłada się na zwiększony komfort jazdy w korkach. Oczywiście do naszego rozliczenia musimy doliczyć koszty montażu LPG, gdyż nie są one wcale takie małe – od 1000, nawet do 6000 zł, w zależności od tego której generacji napęd gazowy chcielibyśmy wybrać. Aktualnie w Polsce najczęściej wybieraną jest instalacja IV generacji, tzw. gaz sekwencyjny, która wymaga paliwa najwyższej czystości, jednak w zamian daję nam praktycznie bezawaryjną pracę silnika. Decydując się jednak na taki system dostajemy również możliwość alternatywnego zasilania pojazdu, dzięki czemu znacznie możemy wydłużyć pokonywane dystanse. LPG świetnie wypada również w zestawieniu z innymi paliwami, jeśli chodzi o czystość użytkowania. Gaz powoduje znacznie mniejszą emisję spalin, i nie wytwarza osadów, które zanieczyszczałyby olej silnikowy.

Utrudnienia

Niestety musimy się liczyć z pewnymi utrudnieniami, które nakłada na nas posiadanie instalacji LPG w naszym pojeździe. Przed zdecydowaniem się na montaż LPG w naszym samochodzie musimy znaleźć miejsce na zbiornik na gaz, co może okazać się sporym problemem. Najczęstszym miejscem ich montowania jest wnęka koła zapasowego. Jeśli nie możemy go tam z jakiegokolwiek powodu umieścić, a nie potrzebujemy miejsca w bagażniku możemy również tam go umieścić. Również spora część parkingów podziemnych nie zezwala na wjazd pojazdów napędzanych na gaz. Sporym minusem i jednocześnie rzeczą, którą warto wziąć pod uwagę podczas rozważania podjęcia takowej decyzji jest wyższy niż przy samochodach napędzanych na benzynę koszt ubezpieczenia pojazdu, który w przypadku pokonywania naszym samochodem niezbyt dużych odległości może sprawić, że inwestycja nam się nie zwróci. Oczywiście musimy również się liczyć z utratą fabrycznej gwarancji. Metodą obejścia tego problemu będzie kupno pojazdu z fabrycznie zamontowanym napędem LPG, lecz będzie to opcja bardziej kosztowna.
Pozostaje jeszcze kwestia bezpieczeństwa posiadania takowych instalacji. Dobra instalacja zamontowana przez profesjonalistę nie powinna sprawiać kłopotów a zastosowanie zaworów zwrotnych w zbiornikach zapobiega ewentualnej ucieczce gazu. Trzeba jednak zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonany jest zbiornik i jego konstrukcję.
Podsumowując, montaż LPG w naszym pojeździe jest dobrym i korzystnym rozwiązaniem, jeśli wybierzemy odpowiednią firmę montażową i przed kupnem przeliczymy, czy przy naszej częstotliwości jazdy i odległościach jakie pokonujemy na pewno jest on opłacalny.

Redakcja agagu.pl