Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś
Lifestyle folie

Folie samoprzylepne – rodzaje i zastosowanie

Data publikacji 3 lutego 2021

Folie samoprzylepne zrobiły ogromną karierę jako materiał używany w reklamie wizualnej. Do ich atutów należą m.in. duży wybór kolorów, podatność na obróbkę i szerokie możliwości zastosowania.

Folie samoprzylepne – wybrane rodzaje

Ponadto folie samoprzylepne nie są materiałem drogim – ich wykorzystanie może być bardziej opłacalne niż stosowanie m.in. lakierów czy trwałych farb, a poza tym dają bardzo dobre efekty. Wyróżniamy kilka rodzajów folii samoprzylepnych – jak na przykład folie ploterowe, monomerowe, polimerowe, wylewane, do zadruku czy też folie do dekoracji szkła. Więcej na ich temat oraz o ich zastosowaniu znajdziesz poniżej.

Folie monomerowe

Ten rodzaj folii sprawdza się głównie na płaskim, na przykład na podłożu z blachy czy PVC. Są one często stosowane do oklejania witryn lokali usługowych i sklepów, kasetonów, a także samochodów. Dzięki nim można szybko wykonać reklamę na autach.

Folie polimerowe

Z kolei folie polimerowe są trwalsze, co też wpływa na ich cenę – są droższe od monomerowych. Sprawdzą się do wykonania reklam na zewnątrz, gdyż cechują się stosunkowo dobrą odpornością na działanie czynników pogodowych – nawet przez kilka lat. Pozwalają też na szersze możliwości zastosowania na nieregularnych powierzchniach.

Folie wylewane

Folie pozwalające na większą elastyczność i zastosowanie m.in. na powierzchniach przetłaczanych to folie wylewane. Wyróżnia je wysoka plastyczność. Mimo to są one rzadziej stosowane, gdyż są najdroższe i trudniejsze w aplikacji. W zasadzie stosuje się je tylko w wyspecjalizowanych zakładach, m.in. na powierzchniach profilowanych, z przetłoczeniami czy fałdowanych.

Folie do dekoracji szkła

Specjalne folie zapewniają wspaniały efekt i mają cenne walory estetyczne, dlatego są wykorzystywane m.in. do dekoracji. Bardzo popularne są folie imitujące efekt piaskowania lub szkła mrożonego. Zastosowanie tego typu produktów jest bardzo szerokie – folie do dekoracji szkła sprawdzą się m.in. w dekoracji wnętrz. Są bezpieczne i bardziej praktyczne niż prawdziwe szkło, a pozwalają uzyskać pożądany efekt wizualny.

Który produkt będzie najlepszy? Wszystko zależy od naszych oczekiwań i celu, jaki chcemy osiągnąć. Wybierając fole do dekoracji szkła czy do oklejania samochodów bierze się pod uwagę inne parametry produktu – m.in. stopień użyteczności czy możliwość i łatwość obróbki. Zawsze znaczenie ma jednak trwałość i elastyczność. Szeroki wybór folii pozwala znaleźć odpowiednią, która sprawdzi się w przypadku danego nośnika reklamy.

Redakcja agagu.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie inspiracja spotyka praktyczną wiedzę! Jesteśmy miejscem, w którym pasja do domu, troska o dziecko, zieleń ogrodu oraz osobisty rozwój łączą się w harmonijną całość. Nasza redakcja to nie tylko zbiór artykułów, ale prawdziwa oaza pomysłów, wskazówek i inspiracji, które pomogą Ci stworzyć wymarzone otoczenie dla siebie i swoich bliskich.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?